Czy warto stosować naturalne świece sojowe? Jakie świece sojowe wybrać?

Naturalne świece sojowe cieszą się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Ich główną zaletą z pewnością jest mniejsza toksyczność (a właściwie praktycznie zerowa!) w porównaniu do świec parafinowych. Oprócz tego są ekologiczne, a sposób ich wytwarzania jest w pełni etyczny. 

Obecnie świadomość dotycząca ekologii ciągle wzrasta i wielu ludzi wie jak ważna jest ochrona środowiska i dbałość o kupowanie ekologicznych produktów, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną.

Dobrze dobrane świece potrafią nie tylko umilić czas spędzany w domu, poprawią wystrój mieszkania, ale też ich zapach działa relaksująco i kojąco. Świece zazwyczaj umieszczane są w estetycznych, szklanych słoiczkach, dostępnych w wielu równych kolorach i wzorach. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie taki model, który wpasuje się w estetykę mieszkania. 

Dlaczego unikamy świec parafinowych?

Dużą popularnością przez wiele lat cieszyły się świece parafinowe. Ich produkcja jest znacznie tańsza od wyprodukowania naturalnych świec, dlatego też cena jest nieco niższa, a to z pewnością kusiło wielu konsumentów.

Niestety używanie takich świec jest nie tylko nie ekologiczne, ale też mieć negatywne skutki na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Parafina jest substancją, która zostaje pozyskiwana przy okazji wydobycia ropy naftowej. Podczas spalania się, wytwarza ona toksyczne substancje min. benzen i toluen. Wdychane substancje gromadzą się w naszym organizmie i wywołują takie objawy jak zawroty głowy, astmę, alergię. Oprócz tego regularne wdychanie spalanej parafiny prowadzi do obniżenia odporności, 

Codzienne wdychanie tego typu substancji wpływa negatywnie na nasz układ oddechowy, nerwowy, rozrodczy, immunologiczny, a także krwionośny. Oprócz tego wdychanie takich substancji ma negatywny wpływ na zwierzęta domowe i rośliny. 

Jak powstają świece sojowe? 

Przy produkcji świec sojowych używane zostają rośliny oleiste. Wosk sojowy powstaje dzięki niemodyfikowanym nasionom soi. Dzięki temu świece są w pełni naturalne i ekologiczne. 

Niepowtarzalny zapach świece uzyskują dzięki użyciu podczas produkcji olejków eterycznych lub zapachowych. Sam wosk sojowy nie posiadają żadnego aromatu. Między innymi z tego powodu jest on bezpieczny dla alergików i zwierząt.  

Dlaczego warto stosować naturalne świece sojowe?

Świece sojowe w przeciwieństwie do świec parafinowych są ekologiczne. Wytwarzane z wosku sojowego są biodegradowalne, co oznacza, że się rozkładają. W przeciwieństwie do świec parafinowych, gdzie tylko dzięki użyciu dużej liczby sztucznych ulepszaczy udaje się pozbyć niepożądanego zapachu parafiny, w tym przypadku nie mamy tego problemy. 

Naturalne świece sojowe zazwyczaj cechują się prostym składem, w którym znajdziemy wosk sojowy, knot, oraz różne zapachowe olejki, lub olejki eteryczne. Dzięki temu występują one w wielu wariantach zapachowych. 

W ofercie sklepów znajdziemy świece sojowe o zapachach cytrusowych, korzennych, kwiatowych i wielu innych. Zazwyczaj wykonywane są też z dużą starannością i estetyką. 

Ich proces spalania jest nie tylko zdrowszy i pozbawiony toksycznych substancji, ale również trwa dłuższej. Dzięki temu świece sojowe spalają się o 50% dłużej niż parafinowe i są bardziej wydajne. 

Główne zalety świec sojowych: 

  • Brak toksyczności 
  • Biodegradowalność
  • Możliwość używania jej również do masażu (dzięki miękkiej i oleistej strukturze wosku)
  • Ekonomiczność, którą zapewnia długi czas spalania
  • Możliwość usunięcia wosku z każdej powierzchni, przy pomocy jedynie mydła i wody
  • Spalanie w niskiej temperaturze, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania ze świecy, ponieważ nie można się poparzyć woskiem
  • Brak kopcenia się podczas spalania
  • Intensywny zapach, który z łatwością wypełni pomieszczenie
  • Brak chemicznych, sztucznych dodatków

Jakie świece sojowe wybrać?

Rynek oferuje nam szeroki wybór świeć sojowych. W zależności od naszych potrzeb możemy zakupić taką, która będzie spełniała nasze oczekiwania. 

Klasyczne świece sojowe, zazwyczaj umieszczone w pięknych pojemniczkach stanowią doskonały dodatek do wnętrza naszego domu. Dzięki temu oprócz oczywistych walorów zapachowych, możemy również dopasować wizualnie świecę w taki sposób, by stanowiła element dekoracyjny. 

Polskie świece sojowe używane są również do aromaterapii. W tym przypadku ich niezwykłą zaletą są zazwyczaj nieoczywiste kompozycje zapachowe. Złączenie różnych olejków eterycznych może wpływać pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych np. działać relaksująco, zredukować stany lękowe, odprężać. 

Przeglądając oferty sklepów natrafić można również na świece sojowe, których przeznaczeniem jest użytkowanie podczas masażu. Możemy natrafić na świece, które zostały umieszczone w specjalnie wyprofilowanych słoiczkach, które zapewniają wygodniejszą możliwość wylania wosku. 

Dodaj komentarz